Kunststof Seminar 2025: Opvallende punten voor de kunststofleidingindustrie

BureauLeiding was op 20 maart jl. hoofdpartner van het Kunststof Seminar over Circulaire Kunststoffen in de Bouw & Infra. Dit jaar kwamen alle stakeholders bij elkaar om hun inzichten te delen over circulaire kunststoffen in de Bouw & Infra.

In een aantal plenaire sessies en een tweetal speciale deelsessies over de kunststofleidingindustrie vielen een aantal zaken op. Dit zijn de belangrijkste inzichten.

Er liggen kansen en uitdagingen voor de kunstofleidingbranche

Ook ketenpartners zien in hoe belangrijk de circulaire aanpak van kunststofleidingen is.  Tijdens het seminar bleek dat verschillende sectoren al stappen zetten of bereid zijn om samenwerking verder vorm te geven. Hun perspectieven bieden waardevolle inzichten en mogelijke richtingen voor de kunststofleidingbranche.

Drinkwaterbedrijven: Complete ketensamenwerking 

Al jaren hebben drinkwaterbedrijven ervaring met circulair werken. Denk bijvoorbeeld aan hergebruik van bijproducten van de waterzuivering. Een van de belangrijkste succesfactoren daarvan  is een complete samenwerking in de keten. In een netwerk als Blauwe Netten trekken drinkwaterbedrijven samen op met leveranciers en producenten. Wellicht zou zo’n constructie ook interessant kunnen zijn voor kunststofleidingen?

Gas- en warmtenetten: Duurzaam terughalen en hergebruiken

Vanuit de gas- en warmtenetten is de aandacht voor kunststofleidingen groot, zeker als daardoor een nog betere circulaire manier van werken is te realiseren. Er is ook in deze branche de aankomende jaren veel te doen. Nu al worden kunststofleidingen gebruikt om verouderde leidingen te vervangen die gemaakt zijn van gietijzer en beton. Maar de komende jaren zijn ook de eerste generatie PVC-buizen toe aan vervanging. De uitdaging ligt hier vooral bij het duurzaam terughalen van deze materialen. Niet alleen voor gas en warmte, maar ook voor elektriciteit. 

Rioleringen: Circulair werken

Vanuit de rioleringsbranche wordt gekeken naar mogelijkheden tot hergebruik van kunststofleidingen zelf. Daarnaast is het belangrijk te onderzoeken hoe er circulair gewerkt kan worden bij aanleg en onderhoud van rioleringen, los van de techniek. Hiervoor is een handreiking (vooralsnog ter visie) opgesteld voor hergebruik van drukloze pvc-buizen. Dit protocol is ook een richtlijn voor het beleid richting de klimaatdoelstellingen voor 2050.

Hoofdpunten die van belang zijn voor de kunststofleidingindustrie

Wat zijn op dit moment de belangrijkste knelpunten voor een grootschalige toepassing van circulaire kunststof buizen? De inzichten uit het seminar brengen deze cruciale obstakels helder in beeld. Het zijn thema’s die vragen om gerichte actie en samenwerking binnen de keten.

  • Normering. Bestaande normen staan vaak alleen virgin materiaal toe, waardoor recyclaat regelmatig buiten de boot valt.
  • Tekort aan recyclaat. De markt is nog niet groot genoeg om vraag en aanbod goed op elkaar af te stemmen. Vaak wordt bestaand recyclaat ingezet voor laagwaardige toepassingen. (Zie ook toelichting rapport en video op hoofdpunten CE Delft.)
  • Diffuse ketenverantwoordelijkheid. wie is verantwoordelijk voor (de kosten van) de inzameling – de opdrachtgever, de aannemer of de gebruiker? BureauLeiding, namens producenten, benadrukt dat het met haar Buizen Inzamel Systeem (BIS) al jaren de verantwoordelijkheid neemt voor de inzameling én deze faciliteert. Maar nog meer bekendheid binnen de keten – en betere samenwerking met gebruikers – kunnen de opbrengst verhogen.
  • Biobased dilemma’s. De inzet op biobased leidingen is wenselijk, maar stuit op beschikbaarheids- en kostenvraagstukken. Moet de nadruk liggen op toekomstbestendige innovaties of op laaghangend fruit?
  • Wetgeving en certificering. Regelgeving speelt een grote rol en kan helpen om de vraag te stimuleren. Daarnaast kan het de garantie op kwaliteit en grondstofherkomst garanderen. Gesprekken over goede regelgeving lopen wel, maar zijn versnipperd en worden vanuit verschillende beleidsthema’s opgepakt. 
  • Hergebruik van nog niet afgeschreven kunststofleidingen. Er is gepleit voor hergebruik van leidingen die nog in goede staat verkeren. Bij een aantal projecten worden leidingen onbeschadigd verwijderd waarvan de levensduur van >100 jaar nog lang niet is verstreken. Dit idee staat nog in de kinderschoenen en producenten kunnen nog niet garanderen dat de kwaliteit voldoende is.

Waar kan de keten beter samenwerken?

Samenwerking binnen de gehele keten is essentieel om de circulaire ambities waar te maken. In de praktijk blijkt dat belangrijke schakels nog niet goed op elkaar aansluiten. 

  • Behoefte aan het delen van data. Inzicht in wanneer assets vrijkomen ontbreekt vaak. Er is weinig zicht op materiaal, kwaliteit, producent of herkomst van leidingen zodra ze uit de grond komen.
  • Goede registratie aan de voorkant is een kans. Materialenpaspoorten bij de aanleg kunnen enorm helpen. Maar de vraag blijft: wat registreer je wel en niet?
  • Onduidelijkheid over de kostenverdeling van uitgraven. Leidingen moeten altijd worden opgegraven, maar wie betaalt de rekening? De gemeente, de aannemer of de netbeheerder? Hier kunnen nog betere afspraken worden gemaakt.

BureauLeiding maakt zich hard voor samenwerking in de keten

Bert van Steeg benadrukt namens BureauLeiding het belang van samen optrekken in de keten voor meer circulariteit. Alleen door inzicht te creëren in wanneer materialen weer beschikbaar komen, en door concrete afspraken te maken over hergebruik, kan circulariteit ook realiteit worden.

“Er is een gezamenlijke agenda nodig. We kunnen wel roepen dat we 30% recyclaat willen toepassen, maar is dat haalbaar? Graag nemen we met alle ketenpartners gezamenlijke stappen, zodat we echt grip krijgen op de materialenstroom.”

Benieuwd hoe circulaire kunststofleidingen in de praktijk worden ingezet? Naast het laatste nieuws delen we regelmatig inspirerende praktijkvoorbeelden waarin onze leden een sleutelrol vervullen.

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *